“La Grassa” (tlustá), “La Rossa” (rudá) a “La Dotta” (vzdělaná) – tři přezdívky, které naplno vystihují příjemné místo ve středu Itálie. Tlustá označuje bohatou kulinářskou tradici, rudé jsou střechy místních domů a poměrně levicové zaměření obyvatel a vzdělaná odkazuje na místní univerzitu, nejstarší na světě. Špagety Bolognese zde neexistují, ale přijeďte a poznejte místní kuchyni. Bologna je právem nazývána hlavním gastronomickým městem Itálie. Kde jinde strávíte dovolenou a ještě se naučíte skvěle vařit.

Bologna, obchod s lokálními produkty
Bologna, obchod s lokálními produkty | Juan Antonio Segal

Založení města sahá do dob Etrusků (9. století př. n. l.) a po celou historii těží, stejně jako celý region, z pozice na okraji úrodné Pádské nížiny. Významnou roli však hraje až od 11. století, kdy zde vznikla první univerzita na světě. Do 16. století se i díky soupeření bohatých rodin Bologna rozvíjela a většina památek pochází právě z tohoto období. V současnosti je oblast jednou z nejbohatších v Itálii, za čímž stojí kromě polohy (klíčový dopravní uzel Itálie) také finanční sektor a množství továren (světoznámé značky Ducati, Lamborghini).

Atraktivní, živé a zábavné město mladých lidí (studentů) kupodivu stojí mimo hlavní zájem turistů. Na rozdíl od Benátek nebo Florencie se tak nebudete dělit o ulice a památky s tisíci turisty. Skvělé na romantické procházky, poznávání historie a ochutnávání toho nejlepšího jídla Itálie. Bezpečné město je také ideálním středem pro výlety do celého regionu Emilia-Romagna s místy jako je Parma nebo Ravenna. Bologna sice není super levná, ale díky tomu, že turisté dávají přednost jiným cílům, tak je vše stojí méně – od jídla po ubytování.

Bologna rudá – krásné historické centrum

Přezdívka “La Rossa” vychází z barvy celého středu města, zejména jeho střech. Většinu z toho nejzajímavějšího najdete v okolí náměstí Piazza Maggiore a Piazza Nettuno. To je centrum veřejného života místních obyvatel. Večer je tu opravdu živo. Z mnoha památek věnujte pozornost obrovské a stále nedokončené bazilice San Petronio. Podívejte se na ni pořádně. Je dokonalým příkladem vývoje staveb. Dolní polovina je obložena mramorem stejně jako florentská katedrála, ale na horní část již nebyly peníze. Při pohledu na nádhernou Santa Maria del Fiore ve Florencii si ani neuvědomujeme, že ještě v 18. století vypadala stejně.

Bologna “La Rossa”
Bologna “La Rossa” | Juha Paltila

Nejen v Pise jsou šikmé věže. Garisenda a Asinelli pamatují období, kdy mocné rody ukazovaly svoji moc stavbou věží. Čím mocnější rod, tím musela být vyšší. Obě jsou šikmé, ale slávou se nerovnají té v Pise. Vystoupat můžete pouze na Asinelli, ale je to dřina. Výtah zde nenajdete a skoro 500 schodů vyžaduje slušnou kondici. Odměnou Vám bude možná nejlepší výhled na město.

Tak jako každé rozvíjející se město, navíc s proslavenou univerzitou, byla i Bologna nucena řešit problém, kde budou obyvatelé bydlet. A udělali to jednoduše, přitom nádherně – zastřešili chodníky a postavili vše nad nimi. Vznikl tak unikátní systém podloubí. Dosahuje až 40 kilometrů a na světě nenajdete rozsáhlejší. Určitě toho využijte, poskytne Vám ochranu před sluncem i deštěm a budete-li mít štěstí, hra světel, slunce a stínů vytvoří úchvatnou atmosféru.

Bologna tlustá – to nejlepší z italské gastronomie

Je zvláštní, že v zemi, která má tolik kulinářských specialit a famózních surovin se najde místo, které vyniká nad ostatními. Bolognu Italové považují za hlavní město italské gastronomie právem. Ale pozor! Špagety Bolognese zde neexistují. Pokud je restaurace nabízí, tak rychle pryč, protože jste právě našli past na turisty. Většinou dostanete nekvalitní a předražené jídlo.

Legenda má ale reálný základ. Vznikla z Ragú Bolognese, které se zde skutečně podává, jen s jiným typem těstovin – Tagliatelle. Nečekejte kopec těstovin přelitých neznámou omáčkou a posypaných eidamem. Na přípravu používají kuchaři jen čerstvé suroviny, mleté maso a parmezán, král sýrů.

Parmezán
Parmezán

Byla by ale škoda omezit se pouze na jedno město. Celý region Emilia-Romagna je vyhlášený těmi nejlepšími ingrediencemi. Světově proslavený sýr Parmezán (Parmigiano Reggiano), tortellini, tortelloni, mortadella, parmská šunka, balsamikový ocet z Modeny a další. Uvidíte, dovolená strávená poznáváním místní gastronomie uspokojí každého milovníka dobré kuchyně.

Bologna vzdělaná

Nejstarší univerzitu na světě založili v roce 1088 a nejenže ovlivnila rozvoj města, ale udává jeho ráz do současnosti. Díky množství studentů je město živé a přátelské jako málokteré jiné v celé Itálii. Zároveň je i velmi otevřené a pokrokové. Oceníte množství barů a restaurací kde to i díky mladým lidem žije dlouho do noci. Poznáte to na náměstích Piazza Maggiore a Piazza Nettuno, kde se mísí místní obyvatelé se studenty i turisty.

Co vidět v Bologni

Piazza Maggiore a Piazza Nettuno s Neptunovou fontánou

Určitě začněte v živém centru města. Obě náměstí jsou obklopeny historickými budovami, kostely, restauracemi a bary. Uprostřed vyniká kontroverzní Fontana del Nettuno s vodou stříkají z prsou mořských pan sedících na delfínech. Tato zvláštnost odsunuje do pozadí hlavní motiv Neptuna s trojzubcem a dříve dosti dráždila církevní hodnostáře. Fontána vytvořil Giambologna v 16. století.

Fontana del Nettuno
Bologna, Fontana del Nettuno (Neptunova fontána) | Fred Romero

San Petronio

Basilika, která měla být větší než chrám sv. Petra v Římě a jak to bývá, není. Nejenže došly peníze, ale i vliv papeže zbrzdil smělé plány. V malém muzeu si můžete prohlédnout původní návrhy a porovnat je se skutečností.

Basilica di San Domenico

Kostel věnovaný svatému Dominikovi, který má zde i svoji mramorovou hrobku. Vnitřek vyzdobili ti nejlepší malíři a sochaři Itálie, mimo jiné Michelangelo a Nicola Pisano. Pokud chcete navštívit pouze jeden kostel, jděte právě sem.

Santo Stefano

Komplex sedmi středověkých kostelů. Nejstarší pochází již z pátého století a nejmladší z třináctého. Hezky opravené, ale vzhled je v naprostém kontrastu k San Domenico. Chybí mu sice nádherné renesanční malby a sochy, zato vyniká atmosférou.

Basilica di San Pietro

Hlavní katedrála města a sídlo arcibiskupa Bologni. Původně románská, založená již v roce 910 získala současný barokní vzhled v sedmnáctém století. Zajímavá, ale ničím výjimečná stavba.

Santuario di Santa Maria della Vita a Oratorio Dei Battuti

Další kostel, tentokrát maličký barokní, ale s bohatou výzdobou plnou hezký nástěnných maleb a soch. Vystoupejte ještě do patra, kde najdete úžasnou modlitebnu. Nad všemi ční sousoší 15 postav od Alfonsa Lombardiho nazvané Smrt Panny Marie.

Archiginnasio a Teatro Anatomico

V 16. století postavená budova hostila po dvě stě let sídlo boloňské univerzity. Veřejnosti je nyní přístupná knihovna a místnost, kde slavní lékaři minulosti učili anatomii. Jako první škola na světě využívala pitvu během výuky a vybavení tomu odpovídá. Stěny jsou obloženy dřevem se sochami dvanácti slavných lékařů minulosti a střížku nad katedrou drží dvě sochy mužů stažených z kůže („spellati).

Santuario della Madonna di San Luca

Nejdelší podloubí na světě Vás zavede k zajímavému kostelu na vrcholu kopce Monte della Guardia. Pokud máte čas a sílu, vyrazte mimo turistické centrum na čtyři kilometry dlouhou procházku. Odměnou Vám bude zajímavý interiér kostela a nádherný výhled na Bolognu a okolí.

Bologna, San Luca
Bologna, San Luca | Foto: orpanahannaelina (Pixabay)

Museo Civico Archeologico

Přestože oblast byla osídlena již Etrusky a vykopávky z jejich doby zde také najdete, zajímavější jsou vystavené památky na civilizace římské, egyptské a řecké. Zejména egyptská expozice je jednou z nejlepších v Itálii.

Pinacoteca Nazionale

Galerie se sbírkou uměleckých děl autorů spjatých s městem a regionem Emilia-Romagna Obsahuje díla legendárních malířů, jako byli Raphael, Titian, Perugino, Tintoretto nebo Giotto.

Naše tipy

Navštivte trhy. V centru najdete tři vyhlášené – Mercato di Mezzo (nejstarší), Mercato delle Erbe (nejmodernější) a Mercato Piazzola (nejrozmanitější). Nejen, že zde pořídíte skvělé a hlavně čerstvé potraviny, ale v místních restauracích můžete i ochutnat vyhlášená jídla. Trhy bývají po celém městě, takže prozkoumejte okolí, kde budete ubytováni a určitě najdete další.

Pro delší procházku vyhledejte nejdelší podloubí světa – San Luca. S délkou 3,5 kilometru nemá konkurenci. Začíná u Porta Saragozza a na konci na kopci najdete nádherné Santuario Madonna di San Luca.

Bologna, podloubí San Luca
Bologna, podloubí San Luca | Foto: gustavozini (Pixabay)

Bologna je ideální místo pro dovolenou s poznáváním regionu Emilia-Romagna. Zajistěte si ubytování na celý týden a navštivte zajímavá místa v okolí – středověká města Imolu a Dozzu, Maranelo, Modenu.

Uvidíte-li někoho u Palazzo del Podestà šeptat do zdi, zkuste to také. Díky konstrukci klenby by Vás měli v druhém rohu slyšet naprosto zřetelně.

Dovolená s výukou vaření místních specialit. Místní kuchaři Vás provedou po trzích, doporučí nejlepší místní suroviny a naučí jejich tajemství přípravy dokonalého jídla podle italských tradic. Od přípravy těstovin, přes pizzu, místní speciality po zmrzlinu. Vyhraďte si 3 hodiny až několik dní podle druhu zvoleného kurzu.

Věděli jste, že …

… zrušením otroctví Bologna již v roce 1256 předběhla svět? 6 000 otrokům byla darována svoboda speciálním dokumentem Liber Paradisus obsahujícím jména všech, kteří se stali volnými.

… během soupeření mocných rodů vyrostlo na 200 věží, z nichž ale do současnosti zůstalo pouhých 20? Většina je pro veřejnost nedostupná.

… původně dřevěná podloubí se stala ve středověku tak populární, že všechny nové ulice se již stavěly zastřešené? V platnost vstoupilo i pravidlo, že výška musela zajistit, aby pod ním projel jezdec na koni.

… kanály jako v Benátkách existují i zde a to v celkové délce 60 kilometrů? Patrně si to ani neuvědomíte, protože ve většině jsou zastavěné nebo skryté v podzemí. V ulici Via Piella je pro turisty zřízeno malé okénko, odkud mohou pozorovat poslední zbytky vodních kanálů. Na mapě hledejte „Finestrella“.

Bologna, vodní kanál
Bologna, vodní kanál | Foto: dexmac (Pixabay)

… studenti nejstarší univerzity světy mají dvě pověry? Nikdy nelezou na vrchol věže Asinelli a nikdy nechodí přes střed náměstí Piazza Maggiore. Věří, že pokud to poruší, nikdy školu nedokončí.

… strop podloubí v Corte Isolani obsahuje tři šípy? Podle legendy měly patřit nevěrné ženě, na kterou poslal její manžel vrahy. Ona však, když z okna spatřila střelce, obnažila prsa a oslnila je tím natolik, že minuli.

… historie automobilky Maserati je pevně spjata s Bolognou? Neptunův trojzubec inspiroval autora znaku a barvy byly převzaty z městské vlajky. Automobilka tak vzdává hold místu, kde před více než sto lety vznikla.

Praktické informace

Příjezd

Jeďte od nás do Itálie a dále na jih. Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, ale přes Bolognu. Ať pojedete autem, autobusem nebo vlakem, nemůžete zabloudit.

Pro jednodenní návštěvu doporučujeme vlak. Pokud cestujete autem, odstavte ho na parkovišti mimo historický střed města. Prakticky celý spadá do ZTL zóny (omezení dopravy), kam je povoleno, pouze pokud jste ubytování v hotelu. Neriskujte, všude jsou kamery a pokutě neuniknete.

Na blízké letiště Guglielmo Marconi di Bologna létají i spoje z Prahy.

Doprava na místě

Veřejnou dopravu zajišťuje společnost Tper. Stránky jsou sice pouze v italštině, ale jízdní řády lze snadno najít. Hledejte Percorsi e Orari  (Trasy a jízdní řády)

Slevové/zvýhodněné karty

Bologna Welcome Card bude pro Vás výhodná ve chvíli, kdy plánujete navštívit většinu muzeí, projet se vyhlídkovým patrovým autobusem a vystoupat na věž Asinelli. Využití je tedy docela fyzicky i časově náročné. Existuje ve dvou variantách – 48 a 72 hodin.

Užitečné odkazy

Bologna Welcome – turistická stránka města a několika dalších společností zřízená za účelem propagace. Není moc přehledná a některé informace se hledají špatně.

Guida di Bologna – zajímavá stránka tematicky rozdělená podle zájmu návštěvníků. Na Piazza Maggiore provozuje informační kancelář, kde získáte mapy a další publikace.

Bologna Guide – poradí Vám kam jít, co jíst, kde se ubytovat, atd. Podle nás nejpraktičtější web.

Tper – provozovatel veřejné dopravy